הקס

אודות

"הקס, הלוחם וחמשת החושים" הינו מיזם חברתי, שמטרתו להעניק מאפיינים חינוכיים וערכיים לנוער, הורים ועוד. אנו מאמינים מאוד, כי בעזרת היכרות עם הערכים והמסורת של יהודי אתיופיה, נצליח למגר את תופעת הגזענות, נעצים בחברה שלנו את הסובלנות, נפתח יכולת חברתית לקבלת האחר ובעיקר נבסס מקום שבו כל אחד יוכל להרגיש בטוח. כדברי הנביא ישעיהו: "איש לאחיו יעזרו ולאחיו יאמר חזק".

המיזם שלנו נולד מתוך צורך ורצון להנחיל את הערכים והעוצמות של יהודי אתיופי בחברה הישראלית. אנו מעוניינים לסייע בהשתלבות הקהילה האתיופית בחברה הישראלית על ידי הכרות וחשיפה למסורת והתרבות של הקהילה. כמו גם, צמצום תופעת הגזענות והאפליה כלפי הקהילה האתיופית. הפעילויות שלנו מועברות בצורה חווייתית וערכית, תוך שימוש בחמשת החושים: שמיעה, טעם, ריח, ראיה ומגע.
המיזם הוקם על ידי הרב עזריה פטגו, תושב העיר קרית גת, נשוי למרים ואב ל- 8 ילדים. עזריה הקים את המיזם מתוך הרגשת מחויבות להעברת המסורת והתרבות ולחיבור בין הקהילה לחברה הישראלית, כצוואת אביו – קס ברהנו פטגו זצ"ל – שעוד בצעירותו נלחם והקפיד על קלה כבחמורה בשמירת המסורת והתרבות היהודית באתיופיה.

קס ברהנו פטגו זצ"ל

קס ברהנו פטגו זצ"ל שימש את קהילת ביתא ישראל עוד בצעירותו היה מנהיג, מורה דרך רוחני ומחנך באתיופיה בכפר מרבה.

גם אחרי שהגיע לארץ ב-1991 המשיך לשמש את הקהילה בכל הטקסים ואירועים קהילתיים, נתן מענה לצרכים קהילתיים, אירועים אישיים והתייעצות לכל אנשי קהילת פרדס חנה – כרכור ובכלל. גם באחד עשר השנים האחרונות לחייו כאשר היה חולה ומטופל בדיאליזה 3 פעמים בשבוע, כאשר היו מזמינים אותו לאירועים אישיים וקהילתיים היה הולך למרות שהוא היה עייף מהטיפול. כפי הידוע בקהילה אם אין נוכחות של קס באירוע אין משמעות לאירוע, לכן היה הולך לכל אירוע כדי לשמח ולתת מענה לבעלי האירוע.

קס ברהנו פטגו היה איש ערכי עם עקרונות. ב-1994 ממשלת ישראל החליטה כי כל קס יקבל באופן אוטומטי שכר חודשי מהרבנות הראשית, כאשר ההחלטה הייתה בעקבות הפגנה גדולה שהתווספה לפרשת הדם, שבה לקחו תרומות דם מהאתיופים ופשוט זרקו אותן לפח. אבא קס ברהנו פטגו לא רצה לקחת כסף מעולם מהרבנות, כאשר כל הקסים קבלו משכורת חודשית, קס ברהנו היה בין הקסים הבודדים שסרב לקבל. הוא הסתפק בקצבת הביטוח הלאומי הזעומה. כאשר אנחנו הילדים פנינו לרבנות, אמרו לנו שהם מחכים רק שהוא יסכים לקבל וימלא טפסים. למרות כל השכנועים שלנו לקבל שכר מהרבנות ככל חבריו הקסים סרב לקבל שכר בלי הכרה רשמית מהרבנות על מעמדם ותפקידם בארץ. כך במשך 26 שנים היה יכול לקבל שכר מכובד עם כל התנאים הסוציאליים ועל הכל וויתר, עשה הכל מתוך כוונה טהורה להיות שליח נאמן לבני הקהילה ולעקרונותיו.

קס ברהנו פטגו זצ"ל זכה להדליק משואה לכבוד יום העצמאות יובל שנים למדינת ישראל. כמנהיג וכנציג עליית יהודי אתיופיה במועצה פרדס חנה כרכור, כפעיל בקהילה ומשמש כמנהיג הרוחני של 300 משפחות, עולהאתיופיה הגרות בפרדס חנה – כרכור

מה מטרות המיזם שלנו?

  • הטמעת ערכי ומורשת הקהילה האתיופית בחברה הישראלית.
  • טיפול בסטיגמות שנוצרו כלפי הקהילה האתיופית בארץ.
  • העשרת המשתתפים בערכים, במסורת ובמורשת יהודי אתיופיה.
  • תיעוד ושימור המסורת והתרבות של יהודי אתיופיה.

משמעות השם "הקס, הלוחם וחמשת החושים"

הקס – הפרויקט נועד להנחיל את ידיעת המסורת של יהדות אתיופיה, כאשר בתפקיד ה'רבנים' עמדו הקסים כסמכות הרוחנית והמנהיגות החברתית.

הלוחם – כחלק ממטרות הפרויקט עומדת המטרה להעביר למשתתפי הפרויקט את אותה תחושה המורגשת בין חברים וחיילים בצבא. אחוות לוחמים, או רעות, הם קשר עמוק בין מי שהיו בשדה הקרב ביחד "אחד בשביל כולם, כולם בשביל אחד". אולי זה נראה כמו סתם חוויות משותפות אבל אחוות הלוחמים היא הרבה יותר מזה. הנאמנות והערבות ההדדית שנדרשות מלוחמים בשדה הקרב הן הגבוהות ביותר שניתן לראות, מאנשים שאינם בני משפחה או בני זוג. לכן, בעיננו הלוחם מסמל את האידיאל בחברה – כך גם בתכני הפרויקט מודגש כי עם ישראל מתקיים כאומה רק כאשר הוא מכיל את סך כל חלקיו, ללא הבדלי מראה ומוצא.

וחמשת החושים – בכל תהליך הפרויקט מועברים המסרים באופן שמשלב את חמשת החושים בחוויה קבוצתית ומהנה, במטרה להשאיר את הידע והחוויה בזכרון המשתתפים.

צרו איתנו קשר

המיקום שלנו
ברשתות החברתיות

שליחת הודעה

להזמנת הרצאות, סדנאות ופעילויות ניתן ליצור קשר בטופס, במייל או בטלפון ונחזור אליכם בהקדם

גלילה למעלה

בקשת הצעת מחיר